MUZEUM, OPERA

OPERA MADLENIANUM

Opera i Teatr Madlenianum zostały ufundowane w 1998 r. jako pierwsza prywatna opera w tej części Europy. Fundatorem i donatorem MADLENIANUM jest Pani Madlena Zepter, której inwestycje w kulturę i sztukę nie mają sobie równych w tej dziedzinie, nie tylko w Serbii, ale także w perspektywie ogólnoeuropejskiej.

Instytucja Madlenianum została zorganizowana jako nowy modelowy teatr muzyczno-dramatyczny, bez stałego zespołu artystycznego, ale z niezmienną organizacją, aparatem administracyjnym i zespołem technicznym.

11080 ZEMUN, Belgrad, Serbia
Adres: Glavna 32
Telefon: +381 11 316 27 97
www.operatheatremadlenianum.com

MUZEUM ZEPTER

Fundatorką (wraz ze współfundatorem, ZEPTERINVEST) Muzeum i jego właścicielka jest Pani Madlena Zepter — mieszkanka Belgradu i obywatelka świata. 

Od samego początku i z uwagi na jego znaczenie i jakość, było to miejsce spotkań dla wszystkich miłośników sztuki w mieście, regionie i z zagranicy. 

Decyzją Ministra Kultury Republiki Serbii MUZEUM ZEPTER zostało zarejestrowane jako pierwsze prywatne muzeum sztuki w Serbii.

Była to prawdopodobnie perła w koronie donacji i fundacji Pani Madleny Zepter i dlatego Minister Kultury zdecydował się przyznać jej nową Nagrodę Złotego Lauru w uznaniu specjalnego wkładu w rozwój kultury i sztuki poprzez patronaż i donacje. 

Pani Madlena Zepter wcześniej zdążyła ufundować na rzecz swojego miasta: Galerię Zepter, Operę i Teatr Madlenianum (pierwsza taka prywatna instytucja w Serbii), wydawnictwo i sklep z książkami Zepter Book World oraz galerię Madl’Art. Jako że kultura narodu jest lustrem, w którym odbijają się jego świadomość, wiara i tradycja, jest to także klucz otwierający drzwi świadomości narodu oraz jego instytucji. 

Pani Madlena Zepter ceremonialnie otworzyła drzwi Muzeum Zepter 1 lipca 2010 r.